Aktuální 2014

rodinný dům Strančice

Velikost
77,7 m2 (obestavěný prostor 673,1 m3)
Místo
Strančice, Praha-východ
Klient
mladý pár
Autoři
Tereza Tejkalová, Michal Škrna, Vladimír Pošvic
Spolupráce
Design&Build s.r.o.
Realizace
2012 - 2014
rodinný dům Strančice

Jihozápadně orientovanou parcelu ve vznikajícím satelitu obce Strančice zakoupil mladý pár pro stavbu rodinného domu v roce 2011. Dlouhým výběrem dospěli stavebníci k záměru stavby atriového bungalovu na klíč. Na základě oslovení s možností realizace stavby byl po rozboru kvality řešení zvoleného typového domu navržen nový koncept "poloátria" tvořeného jednoduchou hmotou domu se sedlovou střechou, plotem a přízemní hmotou garáže se zahradní kuchyní (plánovaná druhá etapa).

rodinný dům Strančice

V hustě zastavěném okolí bez jasné struktury a regulace tak vzniká od svého okolí přiměřeně cloněný prostor pro život mladé rodiny. Polosoukromou část zahrady doplňuje dostatečně veliký zbytek parcely - otvřené zahrady. Odsazením plotu - zdi vzniká směrem k ulici prostor pro úzkou předzahrádku oživující vstupní část domu a místo pro venkovní kryté parkování.

rodinný dům Strančice

Hlavním prostorem domu je obytná část s jídelnou otevřená do podkroví. Na jídelnu navazuje průchozí kuchyně s výraznou vazbou na exteriér - veliká, částečně otevíravá okna a vysoké terasové dveře poskyují kromě světla také ideální přehled o dění na zahradě. V přízemí domu je samostatná ložnice se zázemím a dále vstupní část zádveří a technické zázemí.

rodinný dům Strančice

V patře domu je v návaznosti na schodiště otevřená galerie - pracovna,  která funguje jako vertikální propojení obou pater. Osvělení střešními okny z východu i západu dostatečně prosvětluje centrální části interiéru domu. Z galerie je přístupný pokoj pro hosty a druhá koupelna. Dočasně také prostor půdy, který bude v budoucnu dle potřeby upraven na dětské pokoje. Střešními okny z prostoru galerie je na severovýchod výhled na střechy centra obce.

rodinný dům Strančice
rodinný dům Strančice

© 2013 - 2018 esté architekti