2019 realizace

Art byt na Letné

místo: Praha, Letná
autoři: Tereza Tejkalová, Michal Škrna, Petra Brůžková

vizualizace: esté architekti

 

Podkrovní mezonet na pražské Letné, půlroční roadtrip s dětmi po Spojených státech a vášeň pro českou graffiti scénu a umění obecně. Z jednoduchého zadání menších dispozičních úprav pro snazší fungování rodiny, ve které začnou děti po „posledních“ prázdninách chodit jedno po druhém postupně do školy, vykrystalizoval během návrhu a příprav celkový facelift bytu.

 

První rekonstrukce proběhla společně se zakoupením části vysoké půdy činžovního domu z konce 30. let už před několika lety ve spolupráci investorů s Majaq architects. Z této doby pochází řešení na principu otevřené dispozice spodní části mezonetu kolem středové komínové stěny. Patra spojilo přímé ocelové schodiště s částečně skleněným zábradlím. Horní dvě ložnice propojila střešní vestavba krčku, ze kterého je možný výstup na terasu orientovanou k západu do vnitrobloku.

 

Výrazné osobnosti a temperament našich dlouholetých přátel odráží nejen barevné obrazy a instalace, které postupně zaplnily jejich životní prostor, ale i zvolený koncept úprav a posunů interieru. Do pestrosti a poměrné zabydlenosti jsme vstoupili s novými materiály i dalšími barvami skrytými v truhlářských prvcích šatních skříní a vestavěných šaten, barevnost interieru se tak neustále proměňuje s jeho každodenním užíváním. Zachovány zůstaly původní betonové stěrky na stěnách a dubové parkety podlah, které prošly renovací s přetónováním do svého přirozeného přírodního odstínu. Upgradem prošla kuchyňská linka, není nutné zbavovat se věcí, které fungují. Nová geometrie zábradlí schodiště naopak po úvahách obhájila nové sklo. Všechny ostatní plochy i prvky byly maximálně zjednodušeny, prosvětleny a sladěny tak, aby nadále vynikal převýšený prostor otevřené dispozice a současně na pozadí čistých stěn s minimem detailů dominovaly barvy obrazů a doplněného mobiliáře. Křídla vnitřních dveří se skrytými zárubněmi jsou proto provedena v přelakované bílé malbě navazujících stěn. Průchozí šatnu zádveří vymezuje proti vstupu velkoformátová zrcadlová stěna s integrovanými dveřmi ke koupelně a toaletě. Původní oddělená lodžie do dvora byla zasklena na úrovni fasády, vznikla tak prosvětlená nika rozšiřující chodbu o polstrované sezení a současně další výstavní plocha. Point. Barevné akcenty uzavírá světle a tmavě šedá cementová stěrka v koupelně s maloformátovou antracitovou mozaikou sprchového koutu.

 

Potvrdilo se nám pravidlo pracovat s empatií pro konkrétní lidi, jejich životy a potřeby. Pro krok mimo naši komfortní minimalistickou návrhovou zónu nás inspirovali sami investoři svým osobitým vkusem i investorčiným nekonformním šatníkem. Celý proces i díky komunikaci na dálku nebyl snadný, ale rozhodně děkujeme za příležitost. 

2019 realizace

Art byt na Letné