realizace

Atelier u Obecního Dvora

místo: Praha 1 - Staré město
velikost: 17m²
klient: soukromý investor
autoři: Tereza Tejkalová, Michal Škrna, Lenka Hradecká
fotografie: VOJTa Herout

Prostor o ploše necelých 17m2 se nachází v centru Prahy v činžovním domě z konce 19. století. Požadavkem investora bylo vytvoření atelieru, prostoru pro krátkodobý pronájem či minimálního prostoru pro bydlení. Vzhledem k velikosti byla navržena jednoduchá a maximálně otevřená dispozice s důrazem na jednotné provedení truhlářských prvků.

V zádveří ateliéru se nachází do niky vestavěná šatní skříň, výrazným prvkem je skleněná příčka s průhledem do koupelny, čímž je zádveří opticky zvětšeno. Použití velkoformátového zrcadla na stěně proti vstupu a bílých obkladů kompenzuje minimální rozměry koupelny a celý prostor rozšiřuje. Část koupelny je možné uzavřít roletou. Princip optického rozšíření prostoru pomocí velkoformátového zrcadla je použit také v další části – u multifunkčního ostrůvku pod vestavěným patrem. Do prostoru vložená kuchyňská linka je oboustranně využitelná, ze strany od vstupu je vytvořeno barové sezení a úložné prostory, z opačné funguje jako minimální kuchyňka. Vestavěné patro na spaní uvolňuje prostor u oken pro volné sezení.

Původní okno včetně podokenní skříňky bylo zachováno a repasováno. Vstupní dveře jsou vyrobeny jako pečlivá replika dveří původních. Renovována byla taktéž stará dřevěná parketová podlaha, která je výrazným sjednoducím prvkem ateliéru.

Při návrhu byl kladen důraz na materiálovou i barevnou jednoduchost, tak aby i přes minimální rozměry působil otevřeně a vzdušně. Je doplněno černými akcenty ve formě kovového žebříku na patro a subtilní šatní tyče.

realizace

Atelier u Obecního Dvora