2013 – 2014 realizace

Byt na Starém Městě, ul. U Obecního dvora

místo: Praha 1
velikost: 45m²
autoři: Tereza Tejkalová, Michal Škrna
vizualizace: esté architekti
fotografie: VOJTa Herout

Byt v činžovním domě z konce 19. století v centru Prahy byl zakoupen po necitlivé rekonstrukci, která nebyla původním majitelem dokončena. Nová rekonstrukce si klade za cíl obnovit a doplnit některé původní prvky a zároveň vnést do bytu prvky současné. Jak v rámci dispozice, tak povrchů.

Díky dělení bytů v minulosti a poslední rekonstrukci přišel byt o řadu původních prvků a detailů. Rovněž zásahy do dispozice nekorenpondují se současným standardem bydlení. Nepřehledná, nevhodně řešená dispozice byla upravena především v místě zázemí bytu. Zde vznikla koupelna, technická místnost a ni navazující komora.

Oba hlavní pokoje byly ponechány v původních proporcích. Jasně rozpoznatelným nově vloženým prvkem je nábytková stěna, která probíhá celým prostorem bytu a jasně tak vymezuje původní a nové řešení. Stěna má v sobě zakomponovány úložné prostory, kuchyňskou linku i skrytý vstup do koupelny. Původní okna a dveře na balkon byla zachovány a zrepasovány. Stejně tak dveře do ložnice byly použity původní. Vstupní dveře do bytu byly vyrobeny jako pečlivá replika původních zachovalých dveří v jiném patře domu. Koupelna je s ohledem na malé rozměry řešena ve světlých lesklých obkladech a je doplněna tmavou dlažbou navazující na dřevěnou podlahu v ostatních částech bytu.

2013 – 2014 realizace

Byt na Starém Městě, ul. U Obecního dvora