2018 realizace

Byt u Rajské Zahrady

místo: Praha - Žižkov
velikost: 40 m²
autoři: Tereza Tejkalová, Petra Brůžková, Michal Škrna

vizualizace: esté architekti
fotografie: VOJTa Herout

Byt o ploše 40m2 se nachází ve zvýšeném přízemí činžovního domu z počátku 19. století na Žižkově. Projekt navazuje na celkovou rekonstrukci, při které byly zrealizovány nové podlahy, obklady koupelen a repliky původních oken a dveří. Nad hlavní obytnou částí bytu byly zachovány symetrické zrcadlové klenby stropů. Přáním investora bylo dokončení bytu pro krátkodobý pronájem.

Inspirací interieru byl prostor galerie a moment pohledu na vystavené dílo. Návrh pracoval s obrazem většího formátu, který je umístěn na hlavní pohledové stěně bytu. Nasvícení bodovým osvětlením ze zavěšených lišt pod klenbami ve spojení s nepřímým stropním osvětlením v centrální části zvýšeného podhledu (barrisol) podporují zvolený koncept.

Samotnou dispozici tvoří vstupní hala, koupelna, průchozí kuchyně a hlavní obytný prostor orientovaný do ulice. Na ostění vstupních dveří navazuje vestavěná šatní skříň a prostor haly opticky rozšiřuje velkoformátové nástěnné zrcadlo, před kterým je postavena lehká odkládací police se subtilním rámem. Obdobný princip je uplatněn i v koupelně, kde je na odlehčené kovové konstrukci pod zrcadlem zavěšený umyvadlový pult. Kuchyňská linka přechází rozšířenou plochou pracovní desky v barové sezení. Horní skříňky jsou nahrazeny volnými policemi na kovových konzolách, dostatek úložného místa zajišťuje vestavná skříň v protilehlé nice. Čalouněnou postel s nástěnnými polstry a boční opěrkou lze využívat i jako pohovku, proti které je pod obrazem umístěna podélná dýhovaná komoda. Hlavní mobiliář doplňují dvě křesla s několika odkládacími stolky a bytový textil.

Navržená neutrální barevnost maleb využívá bílou a tóny šedé barvy. Kuchyňská linka je včetně navazujících stěn a truhlářských prvků provedena ve stejném odstínu a kontrastuje tak se zbývajícími světlejšími povrchy. Interiér oživují barevné čalounění postele a výrazný koberec.

 

2018 realizace

Byt u Rajské Zahrady