2013 studie

Vila Nebušice

místo: Praha 6 - Nebušice
velikost: 1150m²
autoři: Michal Škrna, Tereza Tejkalová, Vladimír Pošvic
vizualizace: esté architekti

Spolupráci na projektu rekonstrukce a přístavby vily v Nebušicích předcházel ve výsedku nerealizovaný návrh mezonetové půdní vestavby v činžovním domě v Praze na Vinohradech. Investorům se následně podařila koupit krásná rohová parcela s jižní zahradou nad centrem Nebušic. Potřeby rozrustající se rodiny byly již důkladně stanoveny v předchozím návrhu půdního bytu. Novým zadáním byl současný dům s plochou střechou - "kostka".

Původní dům ze 70tých let postavený svépomocí předchozími majiteli neměl vhodnou polohu vstupu do dispozice. Nezohledňoval orientaci vůči jižní zahradě a celkově ke světovým stranám. S ohledem na individuální a prostorové požadavky rodiny byla navržena výrazná přestavba na třípodlažní vilu v původním půdorysu podsklepeného domu. Základní objem domu doplňuje východní přístavba s prostornou garáží. Uliční arkýř zakončený zimní zahradou objemově vychází z původní verandy domu.

Převýšenou vstupní halou se do vily vchází až na úroveň kryté terasy s přímým průhledem do zahrady. Hala funguje jako hlavní uzel v domě. Propojuje suterén s garáží a první patro dělené na dvě části - přístavbu poskytující dostatek klidu a soukromí pro pracovnou a pokoj pro nejstarší dceru, a kompletně otevřenou dispozici prvního patra. To funguje jako hlavní společný prostor rodiny. Jídelna na výšku dvou pater s vysokým prosklením do zahrady přechází v uzavřenější obytnou část se sedačkou. Průchozí kuchyní s širokým oknem v arkýři, které umožňuje výhled do ulice, je kolem objemu vestavné linky pod přímým schodištěm přístupná otevřená galerie v patře. Druhé patro je prostorem galerie rozděleno na soukromé části dětí a rodičů - v první fázi propojené dětské pokoje se samostatnou koupelnou a ložnici rodičů s prosotrnou šatnou a hlavní koupelnou. Přes prosklenou zimní zahradu završující uliční arkýř jsou obě koupelny propojeny prosklenými dveřmi. Fixní zasklení nad přímým schodištěm zajišťuje dostatek světla uvvnitř dispozice.
Velkorysý koncept prosvětlení interiéru vily ze všech světových stran umocňuje široké balkónové okno na jižní vykonzolovanou terasu v kombinaci s fixním zasklením na úrovni galerie patra. Materiálově je vila členěna na tři základní objemy - hlavní hmotu s fasádou z lícových cihel, hmotu přístavby s pláštěm z hliníkových kazet a podnož suterénu v provedení v tmavé soklové omítce. Hliníková okna s navazujícími pilíři u terasy kontrastují v RAL 7016.

2013 studie

Vila Nebušice